Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše třída se rozhodla "Adoptovat" krásné,nýbrž poměrně malé zvířátko,...Surikatu,...adopce probíhá v Brněnské Zoo.Ročně přispívá něco okolo 3500Kč.Ve třídě je nás 30,takže měsíčně každý přispěje poměrně "malou" částku,ale i tak je to velký obnos,alespoň pro Zoo.Určitě se vám také budu líbit,je mi milé,malé zvířátko,které ocení příspěvek.Teď nějaké informace o tomto tvorečku,..

Surikata (Suricata suricatta Schreber)

Výskyt

Celá západní část jižní Afriky. Najdeme ji v savanách a stepích nejlépe s písčitým povrchem.

Fyzický popis

Surikata je malá šelma a čiperná šelma. Srst má barvu od pískově zlaté až po stříbřitě hnědou, s málo zřetelnými skvrnami na zádech. Uši a kruhy kolem očí má černé. Na tváři a čenichu má bělavá místa. Ocas dosahuje 3/4 délky těla.

Chování

Surikaty jsou společenská zvířata a žijí ve skupinách čítajících 10-30 členů. Žijí ve starých termitištích a nebo norách po jiných zvířatech, kterí si neustále upravují. Nory mají více východů. Den tráví hledáním potravy, hraním a samozřejmě i odpočinkem, při kterém zaujímají nejroztodivnější polohy. Rády se vyhřívají na slunci. Mají ve svém středu vždy nejméně jedno zvíře, které hlídá skupinu před predátory a to i před dravými ptáky, kteří s oblibou surikaty loví. Strážce hlídá nejčastěji na nějakém vyvýšeném místě a nebo na keři. Když vycítí nebezpečí, varuje ostatní poplašným signálem, po kterém se všichni běží ukrýt do bezpečí nor. Při hlídkování surikaty sedí na bobku a nebo panáčkují. Když je ohrožuje nějaká menší šelma, spojí svoje síly a drzouna zaženou. Když se potkají s jedinci z jiné kolonie, někdy dojde ke rvačce, která může skončit i smrtí některého z účastníků.

Potrava a lov

Rozmnožování

Páření je velice bouřlivé jako surikaty vůbec. Zvířata se u něho někdy i lehce pošťuchují. Samotné páření pak trvá krátce. Zhruba po 11 týdnech se rodí mláďata, které hlídá celá skupina. Ve věku 2-3 měsíců jsou samostatná a kolem 1 roku dospívají.

Způsoby komunikace

hlasová: surikaty mají vyvinutou hlasovou komunikaci a "povídají si", vydávají směs různých zvuků
čichová
tělesná

A nesmí samozřejmě chybět ani fotogalerie,.......

Surikata Surikata