Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česko-Německá výměna

Na začátku tohoto školního roku proběhla 1. část česko-německé studentské výměny. 13 německých dětí tehdy navštívilo naši školu a strávilo několik dní v rodinách žáků našeho gymnázia. Od 25.4 do 5.5 2008 se 13 žáků NG zúčastnilo 2. části česko-německé studentské výměny. Studenti našeho gymnázia navštívili město Kassel. Žili v německých rodinách, seznámili se s prostředím partnerské školy Gymnázia Engelsburg, absolvovali celou řadu výletů. Program pro naše žáky připravily jednotlivé hostitelské rodiny a škola Engelsburg. Celá akce byla finančně podpořena dotací JMK z fondu „Do světa“.

                        Tolik stručná zpráva o jedné z mnoha akcí konaných v rámci výukových programů na našem tišnovském gymnáziu. Na dny strávené v Německu vzpomíná přímá účastnice, studentka sekundy Michaela Šlapanská.

                        V pátek 25. dubna se téměř polovina naší třídy sekundy z tišnovského gymnázia vypravila na výměnný pobyt do Německa, který skončil 5.května. Sraz jsme měli pár minut před 19. hodinou v Brně. Cesta byla nekonečně dlouhá a sedadla v autobuse nepohodlná. Na nádraží v Kasselu jsme dorazili až druhý den ráno 5:45 hodin a tam už si nás vyzvedly naše německé rodiny.

Myslím, že každý z nás strávil první dopoledne odpočinkem. Já jsem spala až do oběda a po jídle jsme vyrazili s mou rodinou do centra městečka, kde jsem byla ubytována. Městečko leželo asi 25km od Kasselu. Neděli jsme společně strávili v aquaparku.

                        V pondělí 28.4. se všichni čeští studenti vypravili do školy v Kasselu. V této škole jsme pracovali vždy první dvě hodiny v pondělí, úterý i středu. Ale odpolední akce byly každý den jiné. V pondělí jsme si šli prohlédnout celou školu. V úterý jsme se vypravili do Muzea bratří Grimmů. Z této prohlídky vyplynul úkol - namalovat kvarteto z pohádek bratří Grimmů. Večer jsme vyplnili návštěvou muzikálu Jesus Christ Superstar. Ve středu jsme se vydali do zámecké obrazárny v Kasselu.  Čtvrtek byl volný den v rodinách a trávili jsme ho rozmanitě. Já například na obědě v čínské restauraci a v muzeu Napoleonova bratra. Na pátek pro nás připravili hostitelé celodenní výlet do Marburgu. Sobotu jsme znovu trávili každý sám se svými rodinami. My jsme navštívili Göttingen-město studentů a den jsme využili k nákupům, protože neděle byla dnem našeho loučení a odjezdu.

                        Po ranních bohoslužbách v Kasselu, společném obědě a poslední prohlídce města jsme se museli bohužel rozloučit. K domovu jsme vyjeli autobusem ve večerních hodinách. Zpáteční cesta se mi líbila mnohem více, protože se nám nechtělo spát, a tak jsme si povídali o svých bohatých zážitcích. V pondělí kolem půl deváté ráno si nás, plné dojmů a krásných vzpomínek, vyzvedli rodiče v Brně.

                        Výměna se nám všem bez výjimky líbila a těšíme se, že se v budoucnu podobná akce zopakuje. Za organizaci celého programu děkujeme nejen německým hostitelům, ale zvláště paní doktorce Barboře Holubové, která s námi měla při přípravě obrovské množství práce.

 

Michaela Šlapanská