Pavilon Anthropos
Dnes jsme navštívili brněnský Anthropos.Jela pouze polovina třídy,protože více se nás do autobusu nevešlo.Pan učitel Knoflíček,který s námi jel,vezl s sebou i starší studenty.Po příjezdu do anthroposu nám pan učitel na chvíli dovolil s projít v parku okolo muzea a potom nás odvedl dovnitř ,kde jsme se podívali na šperky ze starších dob a různých států.Pak bychom bývali ihned pokračovali v prohlídce toho hlavního,proč sem všichni jeli,ale průvodce měla 30minut zpoždění a tak až po půl hodině nás konečně vzala do onoho místa ,kde jsou ty hlavní zajímavé články ,video,obrázky…….Tohle všechny zajímalo nejvíc.Dozvěděli jsme se něco o buňce,životu a výšce pravěkých lidí a jak byli asi velcí mamuti,mamuťátka.Také tam mají přesné „kopie“ mamutů v původní velikosti.Mají obrovské kly a mohutný kožich ,který je chránil před velkou zimou.Je tam obrovská kostra mamuta a zajímavě pojaté „scénky“ ze života pravěkých lidí.Myslím ,že se tato prohlídka všem líbila,byli jsme překvapeni zajímavým pojetím celé výstavy.Třeba se sem ještě někdy podíváme.
O pavilonu
Tradice současného Pavilonu Anthropos má své kořeny v období první Československé republiky. Tehdy se díky mimořádnému úsilí předního českého badatele prof. Karla Absolona podařilo ve specielním pavilonu "Člověk a jeho rod" na dnešním výstavišti soustředit v rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 nebývalé množství nálezů z nejrannějších období lidských dějin. Při vzniku této výstavy nesoucí název Anthropos se setkáváme se jménem prvního prezidenta ČSR prof. T. G. Masaryka a průmyslníka T. Bati. Tato výstava zanikla v důsledku událostí II. světové války. Na tyto tradice navázal v poválečném období antropolog prof. dr. Jan Jelínek DrSc. (antropolog světového jména, bývalý ředitel Moravského zemského muzea a prezident ICOM). Stavba pavilonu Anthropos byla dokončena v roce 1962 podle plánů ing. arch. Františka Šteflíčka. V roce 2003 byl objekt uzavřen a došlo k zahájení generální rekonstukce.
Anthropos opět září i se svým mamutem
Hned dvě krátkodobé výstavy otevřely po dlouhé rekonstrukci brněnský muzejní pavilon Anthropos. Pavilon s archeologickou expozicí, jíž dominuje pravěký mamut v životní velikosti, se opravoval tři roky.
Pro krátkodobé výstavy vnikly v pavilonu dva nové sály. Divákům nyní nabízí unikátní soubor fotografií z období islámské Bosny. Autorem je Rudolf BrunerDvořák, který je pořídil při svých cestách začátkem minulého století. Výstavu doplňuje autentický nábytek, kroje, zbroj, hudební nástroje a další předměty.
Druhá výstava představuje sbírku náhrdelníků z perel a korálů získaných v Africe, Americe, Indii a na Dálném východě. Předměty pocházejí od německé sběratelky a jsou z různých období od pravěku až po současnost.
Nová expozice obsahově reaguje na vědecké objevy i nové interpretace starších nálezů. Kořeny té původní totiž sahaly až do roku 1928, kdy u jejího zrodu stál Karel Absolon, a podle pracovníků muzea již fyzicky i vědecky zastarala. Dominantou ale zůstává nejlákavější model 3,5 metru vysokého vycpaného mamuta a jeho mláděte. Dvojice je nově zasazena do prostředí připomínajícího pravěkou tundru, zatímco dříve stála pouze na mramorové podlaze.
Pavilon je jedním z mála objektů postavených ve 20. století v republice speciálně pro výstavní účely. Byl otevřen v roce 1964. Mezi jeho hlavní nedostatky patřilo to, že ho nebylo možné vytápět.
zdroj:http://www.mzm.cz/mzm/expozice/anthropos.html